Näyttelytulokset Lemu 21.10.2023

23.10.2023

Tuomari: Susanna Tuominen

BIS1 Sunflower’s Ruth, saksanjättischeck 95,5p., om. Janita Jasmavaara
BIS2 Royal’s Elfo, hermeliini 95p., om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa
BIS3 Grasshopper Golden Crown, pienihopea 95p., om. Kati Lehti
BIS4 Castaway Euphoria, hermeliini 95p., om. Janina Kujala
BIS5 Onnimannin Ahti, kääpiöluppa 95p., om. Arnevi Kittamaa
BIS6 Fantastic’s Silvia, new zealand red 95p., om. Tytti Mikola
BIS7 Gottbys Maville, rex 95p., om. Juho Vuorenmaa

Paras juniorinäytteilleasettaja: Oona Venström, kääpiöluppa 93,5p.
Paras veteraani: FIN MVA Royal’s Apocalypso, kääpiöluppa 94,5p., om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa
Paras nuori: Sunflower’s Ruth, saksanjättischeck 95,5p., om. Janita Jasmavaara
Paras M-ryhmä: hermeliini 95p., om. Arnevi Kittamaa
Paras D-ryhmä: rhön 94,5p., om. Eeva Fransman
Paras G-ryhmä: pienihopea 378,5p., om. Kati Lehti
Paras F-ryhmä: kääpiöluppa 377p., om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Rotunsa parhaat ja palkitut

Saksanjättischeck
ROP SERTI Sunflower’s Ruth 95,5p., om. Janita Jasmavaara
SERTI Sunflower’s Tinkerbell
KUMA Sunflower’s Yahoo, Sunflower’s Raya

New Zealand Red
ROP SERTI Fantastic’s Silvia 95p., om. Tytti Mikola

Wiener
ROP KUMA Juhannusruusu 94,5p., om. Arnevi Kittamaa

Rex
ROP SERTI Gottbys Maville 95p., om. Juho Vuorenmaa
KUMA Miss Lucy

Belgianjänis
ROP SERTI Castaway Cantano 95p., om. Janina Kujala

Rhön
ROP KUMA Slunce 94,5p., om. Eeva Fransman
KUMA Nebel, Birke, Briza

Pienihopea
ROP SERTI Grasshopper Golden Crown 95p., om. Kati Lehti
KUMA Grasshopper X-type, Grasshopper Black Star,
FIN MVA Grasshopper Silver Dawn, Grasshopper Silver Cloud*

Pienirex
ROP SERTI Onnimannin Xilver 95p., om. Arnevi Kittamaa
KUMA Onnimannin Xorba, Onnimannin Ålga, Onnimannin Åke, Onnimannin Åsa

Kääpiöluppa
ROP SERTI Onnimannin Ahti 95p., om. Arnevi Kittamaa
SERTI FIN MVA Royal’s Zeagram, Royal’s No Promises
KUMA Onnimannin Akseli, Mystical Jolteon*, Mystical Mad Hatter*, Mystical Star Is Born,
Midnight Leap’s Illuusion Inari, FIN MVA Royal’s Apocalypso, Royal’s Hayabusa, Royal’s Jalapeno Popper,
Royal’s Risen Star, Royal’s Illusion Shot, Royal’s Speedy Bunzales

Leijonanharjas
ROP KUMA Castaway Fortuna 94,5p., om. Janina Kujala

Hermeliini
ROP SERTI Castaway Euphoria 95p., om. Janina Kujala
SERTI Onnimannin Curry, Pikku-Nikke, Royal’s Elfo
KUMA Grasshopper Fortius, Onnimannin Jesse, Onnimannin Zafra, Royal’s Porsche

Kääpiöjänis
ROP KUMA Castaway Orzo 94,5p., om. Janina Kujala


* * * * *


PET-luokka

Tuomari: Jenni Saarimaa

PPK1 Onnimannin Ahti, kääpiöluppa 97p., om. Arnevi Kittamaa
PPK2 Midnight Leap’s Darling Höpönassu, kääpiöluppa 96,5p., om. Eva-Stina Uusitalo
PPK3 Chansonnett, hermeliini 96p., om. Arnevi Kittamaa
PPK4 Royal’s Vito Corleone, kääpiöluppa 95,5p., om. Amanda Vänttinen
PPK5 Midnight Leap’s Pirteä Pirpana, kääpiöluppa 95,5p., om. Eva-Stina Uusitalo
PPK6 Castaway Hannibal, belgianjänis 95,5p., om. Riikka Pääkkönen

Paras juniorinäytteilleasettaja: Oona Venström
Tuomarin suosikki: Midnight Leap’s Karamellin Kaveri, om. Eva-Stina Uusitalo
Assistentin suosikki: Midnight Leap’s Darling Höpönassu, om. Eva-Stina Uusitalo
Sihteerin suosikki: Midnight Leap’s Pirteä Pirpana, om. Eva-Stina Uusitalo

Paras yleiskunto: Juhannusruusu, om. Arnevi Kittamaa
Paras turkki: Castaway Hannibal, om. Riikka Pääkkönen
Paras käsiteltävyys: Royal’s Van Damme, om. Amanda Vänttinen

LUOKKAVOITTAJAT

Baby urokset
LKV1 Onnimannin Ahti 97p., om. Arnevi Kittamaa
LKV2 Royal’s Vito Corleone 95,5p., om. Amanda Vänttinen
LKV3 Midnight Leap’s Pirteä Pirpana 95,5p., om. Eva-Stina Uusitalo
LKV4 Mystical Star Is Born 95,5p., om. Kirsi Hellsten
LKV5 Royal’s Van Damme 95p., om. Amanda Vänttinen
LKV6 Onnimannin Akseli 94,5p., om. Arnevi Kittamaa

Avoimet urokset
LKV1 PLU-23 Midnight Leap’s Darling Höpönassu 96,5p., om. Eva-Stina Uusitalo
LKV2 PLU-23 Onnimannin Toivo 95,5p., om. Arnevi Kittamaa
LKV3 Castaway Hannibal 95,5p., om. Riikka Pääkkönen
LKV4 Mystical Mad Hatter 95p., om. Kirsi Hellsten
LKV5 PET CH Onnimannin Wili 94,5p., om. Arnevi Kittamaa
LKV6 Sami Salmiakki 93p., om. Emmi Tähkäpää

Seniori urokset
LKV1 Taotaon Cardemumma 95p., om. Aarne Niemelä
LKV2 Mystical Moonstone 94,5p., om. Kirsi Hellsten

Veteraani urokset
LKV1 PET CH PLU-23 Chansonnett 96p., om. Arnevi Kittamaa
LKV2 PET CH Norbergs Viggo* 94,5p., om. Kirsi Hellsten

Baby naaraat
LKV1 Midnight Leap’s Leikkisän Lili 95p., om. Oona Venström
LKV2 Royal’s Witch Craft 94,5p., om. Sara Hellström
LKV3 Onnimannin Camomilla 93,5p., om. Aarne Niemelä

Nuoret naaraat
LKV1 Midnight Leap’s Illuusion Inari 95,5p., om. Eva-Stina Uusitalo
LKV2 Midnight Leap’s Karamellin Kaveri 94,5p., om. Eva-Stina Uusitalo
LKV3 Juhannusruusu 94,5p., om. Arnevi Kittamaa

Avoimet naaraat
LKV1 Onnimannin Unohtumaton 93p., om. Oona Venström
LKV2 Midnight Leap’s Aurinko Kenno 93p., om. Oona Venström